Jak zrobić kartkę bożonarodzeniową własnej roboty?

jak zrobić kartkę bożonarodzeniową własnej roboty
Rate this post

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, który niezmiennie budzi ciepłe uczucia w milionach ludzkich serc. U jednych wywołuje je widok świątecznie udekorowanego drzewka, u drugich smak grzybowych pierogów, jeszcze inni natomiast radują się na myśl o obdarowaniu bliskich spersonalizowaną pocztówką z życzeniami, po cichu licząc na to, że również w ich skrzynce znajdzie się niebawem kartka świąteczna własnej roboty.

To właśnie one – własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami – stały się w ostatnich czasach łącznikiem między pokoleniami: kultywują tradycję, lecz nadają jej bardziej nowoczesny, osobisty charakter.

Jak zrobić kartkę świąteczną, aby trafić w gust odbiorcy

Decydując się na wykonanie kartki świątecznej DIY musimy przede wszystkim dostosować jej charakter do osobowości, wieku i upodobań osoby obdarowywanej. Wysłanie babci własnoręcznie wykonanej pocztówki inspirowanej zapewne nieznanym jej internetowym memem może nie być trafionym pomysłem, tak samo, jak wysłanie koledze o raczej ateistycznych poglądach kartki bogato ozdobionej religijną symboliką.

Za dobrą koncepcję możemy natomiast uznać zrobienie kartki przestrzennej dla osoby pasjonującej się modelowaniem 3D, użycie materiałów z recyclingu w pracy przeznaczonej dla koleżanki pasjonującej się ekologią, czy inne zastosowanie spersonalizowanych elementów w naszym projekcie, które dla odbiorcy kartki będą jasnym sygnałem, że powstała ona wyłącznie z myślą o nim.
  Jeśli nie znamy zbyt blisko osoby obdarowywanej, przy tworzeniu naszej pracy powinniśmy zachować pewną neutralność i skupić się na wizualnej stronie naszej pracy.

Pomysły na kartkę bożonarodzeniową

Ten klasyczny dylemat pojawia się u każdej osoby chcącej na własną rękę zaprojektować kartki świąteczne – jak zrobić atrakcyjną, niesztampową kartkę, która będzie wyróżniać się na tle tych z pocztowych półek? Szczęśliwie do dyspozycji mamy kilka sprawdzonych technik, które sprawią że nasze kartki świąteczne DIY będą cieszyć oko obdarowanej osoby.

Sporą popularnością cieszą się obecnie kartki zawierające elementy trójwymiarowe – przestrzenna choinka czy bombka origami wyłaniająca się z otwieranej kartki z pewnością wywołają niemałe zaskoczenie. Pozytywne zdziwienie może również spowodować kartka w nietypowym kształcie, np. bałwana, śnieżynki lub… pingwina.

pomysł na kartkę bożonarodzeniową pakowanie
Fot. pomysł na pakowanie kartki bożonarodzeniowej

Jeśli nie brakuje nam zacięcia artystycznego oraz cierpliwości, możemy rozważyć wykonanie kartki z wykorzystaniem techniki scrapbookingu. Wykorzystując różne dostępne w zasięgu ręki elementy – wstążki, barwne arkusze papieru, nalepki czy guziki – mamy szansę stworzyć barwny kolaż w świątecznej tematyce.

Możemy postawić także na minimalizm i ograniczyć design naszej kartki do prostej, własnoręcznie wykonanej grafiki. Co narysować na kartce świątecznej? Oprócz klasycznych, okolicznościowych motywów można pokusić się o stworzenie krótkiego komiksu, którego bohaterem będzie osoba obdarowywana lub o wykaligrafowanie krótkiego tekstu z życzeniami. 

Jak zrobić kartkę bożonarodzeniową w wersji cyfrowej

A co w sytuacji, jeśli brak nam cierpliwości do wycinania elementów z papieru i stania w kolejce po znaczki, albo gdy planujemy wysłać kartki do większej liczby osób? Dobrym rozwiązaniem może być stworzenie kartki DIY w programie graficznym. W Internecie dostępne są darmowe oprogramowania (m.in. Canva), które w intuicyjny sposób pomogą nam stworzyć szybki projekt kartki świątecznej i dobrać atrakcyjnie wizualne fonty i grafiki z dostępnej puli elementów. Uzupełniając ją o spersonalizowane życzenia lub o nasze zdjęcia w świątecznym klimacie mamy szansę przynajmniej częściowo oddać ducha świąt w wersji cyfrowej.

Niezależnie jednak od tego, jaką formę przybierze zaprojektowana przez nas kartka świąteczna, pamiętajmy, że liczy się szczera intencja, które się za nią kryje.    
      

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.